Študenti pomôžu zlepšiť vzdelávanie v Žilinskom kraji

Gymnázium na Varšavskej ceste v Žiline pristupuje aktívne k nadaniu svojich študentov a ponúka im možnosti sebarealizácie v tom, čo ich baví. Napríklad vďaka krúžku Divadlo v anglickom jazyku sa žiaci učia a zdokonaľujú cudzí jazyk motivujúcou a zábavnou formou. Mladí talentovaní členovia krúžku sa s divadelnými predstaveniami zúčastňujú rôznych súťaží, tento rok ich čaká účasť na krajskom kole súťaže Jazykový kvet a v júni zabojujú o umiestnenie na medzinárodnom divadelnom festivale Class in action, ktorý sa uskutoční v Prahe.

V Kysuckom Novom Meste chcú zase pedagógovia skoncovať s výučbou teórie bez praxe. „Predmet logistika sa vyučuje len teoreticky bez praktických ukážok,“ uvádzajú v projekte pedagógovia a študenti Spojenej školy. To bola hlavná myšlienka projektu, vďaka ktorému sa žiaci zapoja do vytvorenia simulácie pásovej výroby. Pod vedením pedagógov spracujú okrem iného aj postupy výroby, náplň pracovných činností jednotlivých pracovísk, či vypracujú skladovú evidenciu. Počas workshopov vysvetlia žiakom priebeh výroby a základné logistické postupy uplatňované vo výrobe, dvaja zamestnanci spoločnosti Kia Motors Slovakia.

Vďaka grantu zanietení študenti odboru mechanik elektrotechnik Spojenej školy v Nižnej vycestujú koncom marca do Grécka, aby sa zúčastnili medzinárodného matematického kongresu Euromath 2015. Na kongrese plánujú predstaviť vysokoškolským pedagógom študentmi navrhnuté nové prístupy vo výučbe matematiky pre študijný odbor autoelektronik a pokúsia sa tak o získanie certifikátu kvality, ktorý udeľuje komisia európskych matematikov. „Certifikát nám umožní ukázať širokej verejnosti, že matematika je zaujímavá a využíva sa aj v automobilovom priemysle,“ formuluje cieľ projektu aktívny študent Peter Ľuba.

Študenti odboru Technika prostredia Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity sa zapoja do výroby vzdelávacích pomôcok, tvorby vzdelávacích videí a simulačných ukážok technológií využívajúcich alternatívne zdroje energie. „Zem ponúka bohatstvo vo forme obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú v súčasnosti nedostatočne využívané. Je dôležité zvýšiť povedomie mladých ľudí a nasmerovať ich budúce kroky k ochrane životného prostredia,“ uvádza pedagogický pracovník Žilinskej univerzity Radovan Nosek. Preto zamýšľajú uskutočniť v spolupráci so študentmi univerzity a s odborníkmi z praxe vzdelávacie workshopy s názvom Clean energy organizované pre žiakov stredných škôl vo vybraných mestách v regióne Oravy, Liptova, Kysúc a Žiliny.

Pilotný grantový program s názvom Región pre vzdelanie, ktorý bol vyhlásený v Nadačnom fonde Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis, je zameraný na inovovanie vzdelávacích aktivít na stredných a vysokých školách v Žilinskom kraji. Z počtu 44 podaných projektov budú vďaka schváleniu grantu v hodnote do 5 000 EUR školy v Žilinskom kraji realizovať 21 projektových zámerov. Na grantový program spoločnosť Kia Motors Slovakia vyčlenila 80 000 EUR. Zamestnanci spoločnosti mohli projekty škôl podporiť svojim odporúčaním, niektorí sa na projektoch budú i aktívne podieľať vo svojom voľnom čase.

Ďalšie informácie poskytne Ľubica Lukáčová, programová koordinátorka Nadácie Pontis, na tel. č.: 02/5710 8123, alebo e-mailom na adrese: lubica.lukacova@nadaciapontis.sk .

Zoznam podporených projektov

 

3516.jpg