Druhý ročník súťaže Kia Innovation Award priniesol možnosť stredoškolským študentom zo Žilinského a Trenčianskeho kraja vyhrať pre svoju školu grant až do výšky 7 000 Eur. Študenti vypracovali práce na jednu z vypísaných oblast í . Témou projektov boli bezpečnosť a životné prostredie áut. Dôležitým aspektom pri posudzovaní projektov bola ich aplikácia v praxi. Do druhého kola súťaže postúpilo 7 projektov, ktoré študenti prezentovali na spoločnej študentskej konferencii 15. novembra 2011 vo Vzdelávacom stredisku Kia Motors Slovakia v Gbeľanoch. V íťazný projekt vypracovali študenti Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Žiline pod názvom Znižovanie zaťaženia životného prostredia plynnými exhalátmi automobilov. Druhé miesto získali študenti Strednej odbornej školy strojníckej z Kysuckého Nového Mesta s projektom Detekcia mŕtveho uhla spätných zrkadiel a bezpečnej vzdialenosti medzi vozidlami. Prvú trojicu uzavrela práca Anti aquaplaning systém, s ktorou sa do súťaže zapojili študenti zo Strednej odbornej školy sv. Jozefa Robotníka v Žiline. „Pokiaľ sa študent zaujíma o danú tému do hĺbky, dokáže si naštudovať množstvo materiálov a vedieť o téme aj viac ako jeho pedagóg. Pri viacerých projektoch tomu tak bolo,“ zhodnotil predložené projekty Tomáš Drugda z Kia Motors Slovakia, ktorý bol členom hodnotiacej komisie.
Do druhého kola postúpil projekt Strednej odbornej školy v Považskej Bystrici – Prvky pasívnej bezpečnosti automobilov. Projekt spracováva všeobecne tému bezpečnosti vozidiel. Študent spracoval prehľad súčasných systémov pasívnej bezpečnosti automobilu a venoval sa možnostiam zlepšenia pasívnej bezpečnosti, najmä v oblasti bezpečnejšieho riešenia kapoty. Druhým postupujúcim projektom bol projekt s názvom Ovládanie vozidla pomocou detekcie čiary, ktorý vypracovali študenti zo Spojenej školy z Kysuckého Nového Mesta. Cieľom bolo navrhnúť a vytvoriť systém, ktorý by korigoval nepozornosť vodičov počas jazdy. Študenti zostrojili model, ktorý detekuje čiaru na základe jej farby. Záver projektu predpokladá, že zavedením tohto bezpečnostného prvku by sa výrazne znížil počet dopravných nehôd. Projekt Strednej priemyselnej školy z Považskej Bystrice s názvom Šetrič paliva si postavil za cieľ navrhnúť a skonštruovať funkčný model generátora vodíka a dokázať jeho prítomnosť. Študenti skonštatovali, že skonštruované zariadenie pomohlo rozšíriť ich teoretické a praktické znalosti. Štvrtým postupujúcim projektom bol projekt Strednej odbornej školy strojníckej z Kysuckého Nového Mesta. V projekte Detekcia mŕtveho uhla spätných zrkadiel a bezpečnej vzdialenosti medzi vozidlami navrhli študenti systém, ktorý bezpečne odhalí blížiace sa nebezpečenstvo v mŕtvom uhle vozidla. Celý systém je založený na kontrole a vyhodnocovaní údajov, ktoré sú zosnímané zo snímačov, umiestnených vo vozidle.
Vodíkový vyvíjač je názov ďalšieho projektu, ktorý postúpil do druhého kola súťaže zo Strednej priemyselnej školy v Martine. Projekt sa zameriava na výrobu funkčného kyslíkovo-vodíkového vyvíjača, ktorý bude možné použiť na zníženie spotreby fosílnych palív. Študent v rámci projektu navrhol a skonštruoval funkčné zariadenie. Študenti Strednej odbornej školy sv. Jozefa Robotníka vypracovali projekt Anti Aquaplaning Systém. Cieľom bolo navrhnúť systém ako zamedziť šmyku na mokrej vozovke. Navrhovaný systém by mal fungovať prostredníctvom stlačeného vzduchu, ktorý je vedený cez ventil pred koleso v prípade nebezpečenstva.