Nová Kia Sportage – slovenský supermodel

Model Sportage druhej generácie sa predstavil v roku 2004 a zaujal tisíce zákazníkov. Celosvetovo sa predalo viac ako 860 000 kusov – vrátane 150 000 kusov v Západnej Európe (na Slovensku viac ako 1 800 ks). Pod taktovkou hlavného dizajnéra spoločnosti, Petra Schreyera, vytvoril dizajnérsky tím Kia tretiu generáciu modelu Sportage, ktorý kombinuje nový imidž vozidiel Kia s viacerými prvkami prevzatými z modelovej štúdie Kia Kue z roku 2007. Nová Kia Sportage je dlhšia (o 90 mm), nižšie položená (o 15 mm) a širšia (o 60 mm) ako predchádzajúci model. Nový, 4,4 metrov dlhý, model Sportage je podstatne elegantnejší a ľahší ako predchádzajúci model, keďže v porovnaní s ním dosahuje koeficient aerodynamického odporu len 0,37 Cd (oproti pôvodnej hodnote 0,40) a jeho váha je znížená o celých 91 kg – výsledkom je nižšia spotreba paliva a ľahší chod motora.

Kia Sportage vstupuje na slovenský trh v základnej výbave s motorizáciou 2,0 CVVT 120 kW / 163 k s päťstupňovou manuálnou prevodovkou už od 20 190,- Eur. Nová Kia Sportage (počnúc od výbavy LX) je na Slovensko štandardne dodávaná s bohatou bezpečnostnou výbavou, ktorá zahŕňa ABS, ESC a VSM (systém ovládanie stability vozidla), spolu s DBC (asistent pri rozjazde z kopca) a HAD (asistent pre rozjazd do kopca), airbag vodiča a spolujazdca, bočné airbagy predných sedadiel, hlavové airbagy, aktívne opierky hlavy predných sedadiel, imobilizér a alarm. Komfortným štandardom je posilňovač riadenia, výškovo a pozdĺžne nastaviteľný volant, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, predná lakťová opierka, manuálna klimatizácia, klimatizovaná a osvetlená schránka spolujazdca, elektrické ovládanie predných a zadných okien, elektricky ovládané a vyhrievané spätné zrkadlá, diaľkové ovládanie centrálneho zamykania, tempomat, palubný počítač, rádio s CD a MP3, 6 reproduktorov, USB a AUX vstup s i-Pod káblom, delené a sklopné operadlá zadných sedadiel v pomere 60:40 vrátane lakťovej opierky a plnohodnotné rezervné koleso s diskom z ľahkej zliatiny.

Kia Sportage je vo výbave EX je charakteristická 17 palcovými pneumatikami s diskami z ľahkej zliatiny, doplnená o systém TPMS (kontrola tlaku v pneumatikách), predné hmlové svetlomety s „Corner“ funkciou, predné svetlomety s LED denným svietením, elektricky sklápateľné spätné zrkadlá s integrovanými ukazovateľmi smeru jazdy, vyhrievané predné sklo v oblasti stieračov, stmavené sklá od B - stĺpikov, zadný parkovací senzor a strešné lyžiny. Komfort novej Kia Sportage znásobujú vyhrievané predné a zadné sedadlá, kožou potiahnutý volant, hlavica radiacej páky a ručná brzda, metalický dekor stredovej konzoly, dvojzónová automatická klimatizácia, elektrochromatické vnútorné spätné zrkadlo, dažďový senzor a sieť v batožinovom priestore. Zákazníci, ktorí si chcú dopriať ešte väčšie pohodlie a ozvláštniť si svoje vozidlo, k bohatej štandardnej výbave si budú môcť objednať ďalšie prvky z rozsiahleho zoznamu voliteľných doplnkov. Medzi prvky voliteľnej výbavy patrí panoramatické strešné okno, xenónové svetlomety s ostrekovačmi, bezkľúčový prístup a štartovanie vozidla „Smart Key“, cúvacia kamera (s vizualizáciou na vnútornom spätnom zrkadle) vrátane ECM, navigačný systém vrátane cúvacej kamery a centrálny reproduktor Sub-woofer, látkové čalúnenie sedadiel „Orange“, či kožené čalúnenie sedadiel. Zákazník si môže vzhľad svojej novej Kia Sportage ďalej vylepšiť štýlovými diskami kolies s priemerom až 18 palcov.

„Som veľmi rád, že nový supermodel od spoločnosti Kia sa vyrába práve na Slovensku. Pevne verím, že tak ako nový Sportage oslovil už mnohých zákazníkov z celej Európy, si vďaka svojmu dizajnu, kvalite a jedinečnému systému 4x4 získa veľa priaznivcov aj na Slovensku,“ povedal Ľubomír Habala, generálny riaditeľ Kia Motors Sales Slovensko. Nový model Sportage sa vyrába na Slovensku v modernom závode Kia, dostupný so širokou ponukou motorov. Po uvedení 2-litrového vznetového motora a 2-litrového zážihového motora budú neskôr v ponuke aj motory s menším objemom (1,7-litrový vznetový a 1,6-litrový zážihový motor GDI s priamym vstrekovaním benzínu). V rámci nového modelu sa podarilo znížiť základnú úroveň emisií CO2 pod hodnotu 140 g/km.