Dizajn modelu Kia ProCeed

„Nový ProCeed je výraznou a energickou interpretáciou nášho reprezentanta z kategórie hatchbackov. Stelesňuje nielen mladistvú dynamiku a emocionálne vlastnosti produktov značky Kia, ale spája aj elegantnú silu a všestrannosť nového päťdverového vozidla. Predstavuje tak naozaj jedinečnú ponuku v neuveriteľne konkurenčnom európskom segmente stredne veľkých rodinných vozidiel,“ hovorí Gregory Guillaume, hlavný dizajnér spoločnosti Kia Motors Europe v Európskom dizajnovom centre.

Model pro_cee’d absolvoval svoj celosvetový debut pred desiatimi rokmi a odvtedy bol vždy modelom s emocionálnou aurou v rodine cee'd. „Vtedy sme úspešne tvrdo tlačili na vlajkový model, ktorý by vyjadroval vášeň, lásku a číre nadšenie, ktoré v spoločnosti Kia cítime k autám. Koniec koncov, v prvom rade sme fanúšikovia áut, dizajnéri sme až na druhom mieste,“ vysvetľuje Guillaume.

„Zatiaľ čo jeho nástupca v roku 2012 pokročil v tomto dynamickom rodokmeni ešte ďalej, vedeli sme, že nároční európski vodiči sú otvorení myšlienke niečoho, čo nespadá do kategórie tradičných trojdverových športových hatchbackov,“ dodáva Guillaume.

Guillaume a jeho tím preskúmali, ako čo najlepšie znova vynájsť model pro_cee'd a zabezpečiť, aby sa nestratil ani kúsok z jeho vitality. Pracoval na tom so svojím európskym dizajnérskym tímom vo Frankfurte pod vedením Petra Schreyera, prezidenta dizajnu a hlavného dizajnéra spoločnosti.

Koncept Proceed, ktorý uchvátil návštevníkov Medzinárodného autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom v septembri 2017, bol náznakom nového dizajnového smerovania, podľa ktorého pracovali Guillaume a jeho tím. Úchvatný koncept prevzal známy päťdverový formát a prepracoval ho, pričom spojil impozantný nový vizuálny charakter s veľkorysou dávkou skutočnej flexibility.

Nie je prekvapením, že nový ProCeed – navrhnutý, vyvinutý a skonštruovaný výhradne pre Európu – úzko nadväzuje na projektový návrh predstavený konceptom Proceed. Kľúčom k tomuto vizuálnemu športovému vzhľadu sú jeho mohutné proporcie a dominantný postoj. Zatiaľ čo model ProCeed využíva rovnakú architektúru a dizajn prednej časti ako jeho uznávaný päťdverový súrodenec, všetky diely za predným stĺpikom sú jedinečné pre ProCeed.

Model ProCeed sa inšpiroval vozidlom vystaveným na frankfurtskom autosalóne v roku 2017. Jeho nízka strecha prechádza tesne ponad úzke okná kabíny a následne dramaticky klesá do bodu, kde sa stretáva s dverami batožinového priestoru s integrovaným strešným spojlerom. Samotnú kabínu s čiernymi strednými a zadnými stĺpikmi zvýrazňuje zreteľná chrómová lišta a dotvárajú ju precízne umiestnené „žraločie“ lamely v spodnej časti zadných stĺpikov.

Mohutné blatníky sa ďalej rozširujú ponad zadný previs, doplnené o širokú svetelnú lištu s LED svetlami, čo je ďalší dizajnový prvok odvodený od minuloročného konceptu.

Napriek týmto vrtkým proporciám, s ktorými je model nižší a dlhší ako hatchback aj kombi Ceed, sa v novom modeli ProCeed spája nádherne spracovaná karoséria s usporiadaním vhodným pre rodiny, čím vzniká auto, ktoré je zaujímavé na pohľad aj na používanie. Aby si zachoval štatút vlajkovej lode, nový ProCeed bude k dispozícii len ako vysokovýkonný model GT alebo vo výbave GT-Line.

ProCeed môže priniesť nové dizajnové smerovanie pre hatchbacky Kia orientované na výkon, ale množstvo známych dizajnových motívov – ostro tvarované boky, výrazná mriežka chladiča v tvare „tigrieho nosa“, čelné sklo a celoplošná presklená strecha – ho okamžite identifikuje ako moderné, práve predstavené vozidlo značky Kia. Inteligentne navrhnutá a veľkorysá kabína je rovnaká ako v prípade päťdverového hatchbacku.

„Nový ProCeed je auto, ktoré je veľmi blízke môjmu srdcu, pretože prvá generácia pro_cee'd bola prvým modelom Kia, ktorý som navrhol od základu,“ pokračuje Guillaume. „Ako dizajnérsky tím so spoločnou vášňou pre autá sme túto emocionálnu líniu sledovali späť k pôvodnému modelu pro_cee'd a do vytvárania nového modelu ProCeed sme vložili rovnako nespútané nadšenie.“

„Aby nedošlo k omylu, aj keď sa zmenil päťdverový formát, názov ProCeed nie. Viete, ProCeed nebol len názov, ktorý sme automaticky dali nášmu predchádzajúcemu trojdverovému modelu cee'd,“ vysvetľuje Guillaume. „Znamená oveľa viac – je to čestné označenie vyhradené pre model, ktorý nielenže patrí na vrchol rodiny Ceed, ale ktorý možno taktiež okamžite identifikovať ako auto s najväčšími emóciami v tomto modelovom rade. ProCeed je skrátka Kia, z ktorej sa vám rozbúcha srdce.“