Úplne nová Kia pro_cee’d

Spoločnosť Kia Motors dnes na medzinárodnom parížskom autosalóne 2012 zverejnila prvé detaily o treťom členovi kompletne vynoveného modelového radu Kia cee’d – o trojdverovom modeli pro_cee’d. Nový pro_cee’d, ktorý sa v Európe začne predávať budúcu jar, prešiel rovnakou modernizáciou ako päťdverový cee’d druhej generácie, predstavený na Ženevskom autosalóne. Obsahuje tie isté vylepšenia ako jeho súrodenec, odlišuje sa však dramaticky zvýrazneným športovým vzhľadom, vďaka ktorému si jeho predchodca získal takú popularitu. Nový pro_cee’d ponúkne záujemcom rovnaký sortiment motorov, prevodoviek a podvozkov ako päťdverový cee’d a cee’d Sportswagon. Hoci má nový pro_cee’d celkovú dĺžku (4 310 mm), šírku (1 780 mm) a rázvor (2 650 mm) rovnaké ako päťdverový model, transformácia na športovejšiu, trojdverovú karosériu so sebou priniesla výrazné dizajnové zmeny.

Strešná línia novej Kia pro_cee’d je nižšia o 40 mm a stĺpik B je posunutý dozadu o 220 mm; bočné panely za stĺpikom B sú nové, rovnako ako bočné okná, stĺpik C, dvere batožinového priestoru, zadné združené svetlá a zadný nárazník. Aj napriek zjavne športovejšiemu vzhľadu má pro_cee’d rovnaký rázvor kolies ako jeho päťdverový príbuzný, čo znamená, že zmena vzhľadu nebola na úkor praktickosti - objem batožinového priestoru aj priestor pre cestujúcich na zadných sedadlách sú prakticky rovnaké ako v prípade päťdverového modelu cee’d. „Z tohto auta priam vyžarujú emócie a energia,“ vysvetľuje Peter Schreyer, šéfdizajnér spoločnosti Kia Motors. „Už pri prvom pohľade sa vás zmocní túžba zajazdiť si na ňom, a nielen ho vlastniť. Vydali sme sa na dobrodružnú výpravu za nezameniteľným dizajnom - a nový pro-cee’d je na jej čele.“

V závislosti od verzie modelu bude zovňajšok vozidla pútať pozornosť unikátnou maskou chladiča vo farbe tmavého chrómu, LED svetlami na denné svietenie, LED zadnými združenými svetlami a novou kolekciou zliatinových diskov s výrazným dizajnom. Aj v interiéri sa objavia prémiové prvky ako kožené sedadlá a volant, lesklé čierne obloženie palubnej dosky a stredovej konzoly a zliatinové pedále. V záujme maximálnej bezpečnosti a komfortu nový pro_cee’d ďalej ponúka elektricky vyhrievané a sklápateľné vonkajšie spätné zrkadlá so svetlami osvetľujúcimi priestor pod dverami a systém monitorovania tlaku v pneumatikách. Aby sa nový pro_cee’d ešte viac odlíšil od svojich súrodencov, bude k dispozícii v šiestich farbách karosérie.

„Pôvodný model Kia pro_cee’d si od svojho uvedenia na trh v roku 2007 získal už vyše 55 000 zákazníkov v celej Európe, čo predstavuje 12 % z celkového objemu predaja vozidiel z rodiny cee’d. A keďže pro_cee’d druhej generácie vyzerá ešte fantastickejšie ako jeho predchodca, očakávame, že prinesie významný nárast predaja v prospech značky Kia v tejto časti populárneho segmentu C,“ uviedol pri tejto príležitosti Benny Oeyen, viceprezident pre marketing a plánovanie produktov spoločnosti Kia Motors Europe.

Úplne nová a nezameniteľná Kia pro_cee’d

„Pri návrhu novej Kia pro_cee’d sme skutočne začínali úplne odznova,“ pokračuje Peter Schreyer, „Svojím nezameniteľným dizajnovým jazykom, dynamickými proporciami, postojom vyžarujúcim silu a atletickými krivkami toto kupé pôsobí vizuálne úplne inak než cee’d. Je to úplne iné vozidlo po každej stránke.“ Nový pro_cee’d je vozidlo s najemocionálnejším dizajnom, aký kedy spoločnosť Kia Motors vytvorila. Tento energiou nabitý hatchback vyžaruje silu a dynamiku z každého záhybu a každej krivky. Už pri prvom pohľade sa vás zmocní túžba zajazdiť si v ňom na svojej obľúbenej trase. „Prvý pro_cee’d mnoho ľudí prekvapil,“ dopĺňa Gregory Guillaume, hlavný dizajnér spoločnosti Kia Motors pre Európu. „Tento nový model by mal prekonať všetky očakávania a nadviazať na tradíciu príjemných prekvapení, ktoré značka Kia ponúka vodičom. Nový päťdverový cee’d sa po emocionálnej stránke dotiahol na pro_cee’d aktuálnej generácie a nový pro_cee’d má za úlohu posunúť vývoj opäť dopredu.“ Keď sa pred 24 mesiacmi začali dizajnérske práce na modeli pro_cee’d, Peter Schreyer aj Gregory Guillaume čerpali inšpiráciu zo svalnatých a krásne vyrysovaných tiel špičkových atlétov.

„Pozerali sme na postavu šprintéra svetovej triedy, prikrčenú v štartovacích blokoch. Náš zrak neustále pútali jeho svalnaté plecia, vyžarujúce dynamiku a silu, pripravenú vybuchnúť na povel. Presne to sme chceli zachytiť - všetok ten výkonový potenciál, pripravený vrhnúť sa vpred. Pôsobí, akoby mal napnuté svaly,“ hovorí Peter Schreyer, keď prechádza okolo modelu pro_cee’d. „Toto vozidlo vzbudzuje dojem, akoby bolo pripravené vyraziť vpred.“ Aby dizajnéri spoločnosti Kia dokázali vytvoriť dojem čupiacej postavy, museli do zadných partií vozidla „implantovať“ značný objem vizuálnych svalov, dramaticky rozšíriť zadné blatníky, skloniť zadné sklo do ostrejšieho uhla a pridať integrovaný zadný spojler. „Strecha sa postupne zvažuje, aby sa stretla s vystupujúcimi bokmi v napnutej línii, ktorá pevne definuje zadnú hranu klinovitého profilu modelu pro_cee’d,“ vysvetľuje Peter Schreyer.

Znížená strecha – pro_cee’d je o celých 40 mm nižší než päťdverový cee’d – spolu so zvýšenou dolnou líniou okien podstatne zužujú bočné presklenie a výsledný klinovitý profil je ešte zvýraznený odvážnym priehybom tiahnucim sa pozdĺž celého boku karosérie. Výrazné blatníkové oblúky sú vyplnené kolesami s atraktívnymi 17-palcovými mnoholúčovými diskami z ľahkej zliatiny, obutými do nízkoprofilových pneumatík, zaručujúcich vynikajúci kontakt s vozovkou. Výkonový potenciál modelu pro_cee’d prezrádzajú aj dve samostatné koncovky výfuku s veľkým priemerom. „Chceli sme, aby predná časť modelu pro_cee’d pripomínala energický, dominantný výraz tváre neporazeného šampióna v boxe,“ hovorí Gregory Guillaume. „Preto sme vozidlu dali oveľa agresívnejší predný nárazník s hlbokou a hranatou dolnou časťou.“

Vozidlo zároveň obsahuje zúženú, asertívnejšiu verziu „tigrej“ masky chladiča, ktorá je typická pre značku Kia, ktorú možno vidieť aj na modeli cee’d. Lemuje ju tmavostrieborný kovový rámik, ktorý korešponduje so svetlometmi a ešte zvýrazňuje široký, energický postoj modelu pro_cee’d. „Hoci má vývoj nových vozidiel Kia rýchle tempo, pri päťdverovom modeli cee’d sme sa nechceli príliš náhliť. Na rozmýšľanie je potrebný čas. Niekedy musíte o krok odstúpiť, pozrieť sa z diaľky a získať určitú perspektívu. Vedeli sme, že ak dáme päťdverovému modelu cee’d správne proporcie a rozmery, všetko ostatné bude v prípade trojdverového modelu pro_cee’d do seba zapadať,“ vysvetľuje Gregory Guillaume.