Peter Schreyer pracuje v automobilke Kia Motors už desať rokov

Peter Schreyer bol v posledných desiatich rokoch duchovným otcom dizajnovej revolúcie Kia, počas ktorých sa radikálne zmenil spôsob vnímania modelov tejto automobilky po celom svete. Peter Schreyer nastúpil do Kia Motors v roku 2006 ako vedúci návrhár. Teraz pôsobí na pozícii prezidenta a hlavného dizajnéra spoločnosti Kia Motors Corporation.

Vytvorenie nového imidžu modelov Kia

Spoločnosť Kia Motors už pred rokom 2006, kedy Peter Schreyer nastupoval na pozíciu vedúceho návrhára, zavádzala množstvo zlepšení. Značka napríklad uviedla nový modelový rad Kia cee’d, navrhnutý a vyrábaný v Európe, v tom istom roku predstavila aj svoju jedinečnú sedemročnú záruku (s obmedzením na 150 000 km) pre európsky trhy a taktiež rozšírila svoje celosvetové výrobné kapacity pre novo vznikajúce modely.

Hodnota a kvalita modelov Kia dokázala osloviť stále vyšší počet zákazníkov po celom svete - a svieži kreatívny pohľad Petra Schreyera dodal potrebnú hybnú silu k premene značky a jej vnímania v súlade so stále silnejším globálnym záberom automobilky Kia.

Peter Schreyer pri tejto príležitosti uviedol: „Keď som nastupoval do automobilky Kia, prioritou bolo zavedenie jednotnej identity a povedomia naprieč celou značkou. Avšak práca, stojaca za vznikom našich nových modelov, ani zďaleka nespočíva v samotnej estetike. Do hry vstupujú zložité rozhodnutia o zladení komplexných myšlienok a riešení tak, aby sme vytvorili niečo, čo sa stane zdrojom emocionálnej odozvy.“

V nasledujúcich rokoch sa táto vízia zhmotnila do vzniku jednotnej dizajnovej DNA naprieč celým stále sa rozširujúcim modelovým radom Kia Motors, vrátane ľahko identifikovateľným typickým prvkom, ktoré sa opakujú v mnohých ďalších návrhoch. Pod vedením Petra Schreyera sa automobilke podarilo získať jasnú identitu, zvýšiť celkové povedomie o značke a dotiahnuť až do výroby mnohé moderné a pokrokové návrhy vozidiel.

„Korean Cool“ - inšpirácia stojaca za návrhmi

Súbežne s tým, ako Kia pretvárala svoj modelový rad, sa Peter Schreyer spoločne s ostatnými návrhármi nechal inšpirovať aj rýchlym šírením kórejskej kultúry po celom svete - ako príklad možno uviesť K-Pop, „Gangnam Style“, modernú architektúru na kórejskom domácom trhu alebo celkovo vysoké hodnotenie kórejského umenia.

Pokračuje Peter Schreyer: „Pre návrhára je dôležité nesledovať iba samotné automobily, ale rovnako sa zaujímať o architektúru, umenie, hudbu, priemyslový dizajn a vôbec… všetko možné. Tieto veci nás ovplyvňujú, rovnako ako my ovplyvňujeme ich. Ľudia dnes majú o Kórei oveľa viac znalostí, poznajú históriu i súčasnosť. Na jednej strane tu máte ten dynamický „pulz“ pri návšteve Soulu, ale zároveň je tu ticho a mimoriadna schopnosť koncentrácie. Oba tieto fenomény nás dokážu neuveriteľne inšpirovať."

Práve tento kontrast bol predobrazom dizajnového jazyka modelov značky Kia. Peter Schreyer vysvetľuje: „My v Kia máme tento poklad, z ktorého je jasná inšpirácia umením, ale zároveň jednoduchosť - luxus prázdneho priestoru a povrchov. Je to veľmi jednoduché, ale dosiahneme to iba mimoriadnou dôkladnosťou a koncentráciou.“

Dizajnová filozofia Petra Schreyera vychádza práve z tejto kórejskej inšpirácie: „jednoduchosti priamky“- charakteristická pre každý z návrhov, ktoré mu prešli rukami. Rastúca a dnes už globálna sieť návrhárov viedla k rôznym interpretáciám tohto prístupu, pretože dizajnové strediská Kia Motors aktuálne pôsobia v americkej Kalifornii, nemeckom Frankfurte a vo vývojovom centre R&D Kia so sídlom v kórejskom Namyangu.

Zmeny vo vnímaní značky Kia

Kia Optima v modelovom prevedení 2010, jeden z prvých automobilov značky navrhnutých pod vedením Petra Schreyera, je dnes vnímaná ako katalyzátor súčasnej dizajnovej transformácie produktového portfólia Kia Motors. Okrem ponuky nových technológií a väčšej kultivovanosti oproti minulosti sa dizajn modelu Kia Optima premietol do istej celkovej hĺbky modelového radu Kia a zásadným spôsobom zmenil vnímanie značky v očiach zákazníkov celého sveta. Túto jedinečnosť si zachovala aj Kia Optima novej generácie, predstavená tento rok.

Okrem modelu Kia Optima a všetkých produkčných modelov stál Peter Schreyer pri zrode mnohých dizajnových konceptov a štúdií, ktoré skúmali a posúvali samotné hranice dizajnu modelov Kia. Štúdie ako Track’ster (2012), GT4 Stinger (2014) a Ray (2010) naznačili atraktívne vízie budúceho dizajnu modelov Kia a napomohli prehĺbiť a rozšíriť celosvetový záber dizajnu produktov Kia Motors.

Najdôležitejšie dizajnové rysy

Medzi obľúbené návrhy Petra Schreyera v poslednom období patrí model Kia Soul, ktorý „zmenil značku“ svojim markantným vzhľadom a novátorským alternatívnym poňatím; ďalej je to nová Kia Optima Sportswagon, čistokrvný „model pre európsky životný štýl“, ktorý sa na európskych trhoch začal predávať tento rok.

V roku 2011 sa na Frankfurtskom autosalóne v plnej kráse predviedla podmanivá a nápadito progresívna štúdia Kia GT Concept, ktorá naznačila, ako by niekedy mohol vyzerať štvordverový športový sedan tejto značky.

Kia GT Concept je zhodou okolností vôbec najobľúbenejším návrhom Petra Schreyera: „Poznáte ten pocit, keď máte viac detí - nikdy nepoviete, ktoré je vaším najobľúbenejším. Milujete ich všetky. To platí aj pre všetky automobily, ktoré som navrhoval, ale jeden z nich trochu vystupuje z radu - to musím pripustiť. Štúdia GT Concept bola pre mňa aj našich dizajnérov návrhárskym snom, pretože sme dostali príležitosť stvoriť čistokrvné GT, teda model, s ktorým môžete cestovať skutočne vo veľkom štýle.“

Budúcnosť dizajnu Kia Motors

V priebehu posledných niekoľkých rokov hral dizajn kľúčovú úlohu v zmene spôsobu vnímania značky Kia a jej produktov - a automobilka bude v tomto prístupe, založenom na atraktívnom dizajne pokračovať aj naďalej. Dizajn Kia bude aj v budúcnosti kľúčom k dlhodobému úspechu spoločnosti - o čom v podstatne svedčia novo uvádzané produkty v ďalších automobilových segmentoch, plánované na nadchádzajúce roky, alebo prebiehajúce znovuzrodenie nových generácií modelov.

Peter Schreyer to uzatvára nasledovným slovami: „Som nadšený z toho, ako rýchlo sa táto spoločnosť vyvíja. Značka, ktorú si pamätáte z obdobia spred desiatich, alebo dokonca len piatich rokov, je už definitívne históriou. Je to zjavné aj z tých najmenších detailov. Vidíte to na rafinovaných textúrach a materiáloch. A spoznávate to spôsobmi, ktoré spolu vzájomne súvisia a sú prepojené. Pri spôsobe, akým sa posúvame vpred, je dôležité, aby zmena znamenala reálne zlepšenie a nedochádzalo k nej iba preto, aby sme sa odlíšili.“