Päť premiér značky Kia na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte

Na 63. frankfurtskom medzinárodnom autosalóne, ktorý sa začína 15. septembra, bude spoločnosť Kia Motors sláviť svetovú premiéru úplne nového modelu Kia Venga; počas celého 13-dňového podujatia bude v špeciálnej „Venga“ zóne vystavovať päť týchto nových, jedinečne priestranných a dynamických vozidiel MPV zo segmentu B.

Venga zaujme pozíciu na čele pôsobivej zostavy vozidiel Kia s konštrukčne a dizajnovo prepracovaným modelom Kia cee’d, úplne novým (sedemmiestnym) SUV Kia Sorento, novým modelovým radom „EcoDynamics“ a novým, v Európe prvýkrát predstaveným, sedanom Forte LPI Hybrid.

Strhujúca prezentácia značky Kia vo Frankfurte bude zahŕňať päť premiér, ktoré celý svet presvedčia o elegantnosti nášho dizajnu, kreatívnosti našich konštruktérov a svetovej úrovni výroby našich vozidiel,“ nadšene hovorí Hyoung-Keun Lee, President, Kia Motors Corporation.

Vozidlá značky Kia sú aj napriek súčasnému poklesu výkonnosti ekonomiky stále príťažlivé pre zákazníkov, vďaka čomu sa nám v mnohých krajinách podarilo zvýšiť podiel na trhu. Som presvedčený, že budúci rok budú nové modely Venga, cee’d a Sorento v Európe hlavným motorom úspešnosti predaja našich vozidiel a pritiahnu k našej značke nových zákazníkov ,“ dodal Hyoung-Keun Lee. 

Jedinečne priestranná Kia Venga 

Úplne nové MPV zo segmentu B s označením Venga má na vozidlo svojej kategórie nezvyčajne dlhý rázvor kolies (2 615 mm) a výšku až 1 600 mm, vďaka čomu ponúka skutočne veľký vnútorný priestor. Vďaka šikovnému usporiadaniu Venga nasadzuje nový štandard vo svojej triede; s vonkajšími rozmermi vozidla zo segmentu B ponúka vnútorný priestor typický pre väčšie vozidlá zo segmentu C. 

Názov Venga, pochádzajúci zo španielčiny, podtrhuje dojem moderného, sympatického vozidla, ktoré sa dokonale hodí k európskemu aktívnemu mestskému životnému štýlu. Toto najnovšie MPV značky Kia, navrhnuté, skonštruované a vyrábané v Európe, bude vybavené posuvnými zadnými sedadlami, ktoré po sklopení vytvoria ploché dno obrovského nákladového priestoru, a v niektorých verziách aj vyklápacou a posuvnou celosklenenou panoramatickou strechou. 

Každý motor montovaný do modelov Venga bude k dispozícii s technológiou ISG (Idle Stop & Go) a bude spĺňať emisnú normu Euro 5. Venga bude k dispozícii výhradne na európskom trhu s ponukou 1,4- a 1,6-litrových zážihových a vznetových motorov s výkonom 75 až 126 koní.

Najpredávanejší model Kia cee’d dostal „novú tvár“

Tím konštruktérov pod vedením Petra Schreyera kompletne prepracoval konštrukčné aj dizajnové riešenie najpredávanejšieho modelu značky Kia v Európe, aby zodpovedalo aktuálnej verzii dizajnového DNA značky. Kia cee’d s „novou tvárou“ bude o 25 mm dlhšia, bude mať originálnejší vzhľad a vzbudzovať väčší rešpekt na ceste.

Komplexne vynovený modelový rad Kia cee’d bude mať množstvo pre zákazníka prínosných vylepšení, mnoho zdokonalených vonkajších aj interiérových prvkov a vyššiu štandardnú výbavu. V interiéri majiteľa poteší nový dizajn volantu a rýchlostnej páky, osvetlenie palubnej dosky čisto v červenej farbe, nová stredová konzola s novými audio systémami a klimatizácia s dvojzónovou reguláciou.

Technické inovácie prispeli k zlepšeniu jazdných vlastností a tiež k výraznému zníženiu spotreby paliva a obmedzeniu emisií CO2 na odhadované minimum 110 g/km (predbežný údaj), priemerne o 5 % v celom modelovom rade cee‘d.

Nový cee’d bude k dispozícii so systémom ISG, prvýkrát vo vozidlách so zážihovými aj vznetovými motormi, systémom ESP s funkciou automatického pribrzdenia pri rozbehu do kopca (HAC) a výkonnejšími projekčnými svetlometmi. Nový 1,6-litrový vznetový motor „U2“ bude spolupracovať s novou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Úplne nová Kia Sorento s neobyčajným dizajnom

Úplne nové päť- alebo sedemmiestne SUV Kia Sorento je dlhšie a nižšie než predchádzajúci model, má futuristický dizajn vyžarujúci silu a dynamickosť a jeho neobyčajný vzhľad obsahuje prvky nového dizajnového DNA značky Kia. Nové Sorento je vozidlo kategórie „Highline Cruiser“ ponúkajúce oveľa priestrannejší a luxusnejší interiér. K dispozícii budú rôzne „high-tech“ prvky: odomykanie bez kľúča, štartovanie tlačidlom, spätná kamera alebo panoramatické strešné okno.

Konštruktéri spoločnosti Kia upustili od starej konštrukcie „karoséria na ráme“ a vytvorili úplne novú samonosnú škrupinovú karosériu, vďaka čomu je vozidlo ľahšie o 215 kg a má oveľa kultivovanejšie jazdné vlastnosti. Toto 4,7-metra dlhé SUV je tiež oveľa aerodynamickejšie než predchádzajúci model; jeho koeficient odporu Cd má hodnotu 0,38.

Predpokladá sa, že v Európe bude najobľúbenejší nový 2,2-litrový vznetový motor s výkonom 197 koní. K dispozícii bude so šesťstupňovou manuálnou alebo úplne novou, prvotriednou šesťstupňovou automatickou prevodovkou z produkcie Kia. Pomer medzi komfortom jazdy a ovládateľnosťou sa v prípade nového Sorenta síce posunul v prospech jazdy po ceste, no bez straty off-roadových schopností pôvodného modelu.

Predstavenie modelového radu Kia „EcoDynamics"

Na frankfurtskom autosalóne bude mať svetovú premiéru nový rad Kia „EcoDynamics“. Ide o označenie, ktoré budú niesť najekologickejšie verzie v každom modelovom rade vozidiel Kia, obsahujúce postupne nasadzované pokrokové technológie na znižovanie spotreby paliva a emisií.

Vystavované vozidlá s označením EcoDynamics budú vybavené systémom ISG, ktorý automaticky vypína a znova spúšťa motor pri jazde v hustej mestskej premávke, energiu šetriacim systémom manažmentu alternátora, indikátorom odporúčaného preradenia na vyšší alebo nižší prevodový stupeň, nabádajúcim k hospodárnejšej jazde, a pneumatikami Michelin s nízkym valivým odporom.

Budúce modely vo verzii EcoDynamics budú okrem toho obsahovať ďalšie technológie na zníženie emisií CO2 a znečisťujúcich látok, ako napríklad diely karosérie zlepšujúce aerodynamiku, možnosť jazdiť na alternatívne palivá, prevodovky s nízkymi energetickými stratami a hybridné, elektrické alebo palivové články využívajúce pohony.

Vozidlá Kia s označením EcoDynamics budú nielen šetrné k životnému prostrediu, ale súčasne si zachovajú športový dizajn, výkon prinášajúci radosť z jazdy a príťažlivosť pre mladých duchom. V zóne „EcoDynamics“ na frankfurtskom autosalóne budú vystavené tri nové modely: Forte LPI Hybrid, Kia cee’d Hybrid a Kia Sorento Hybrid.

Sedan Kia Forte LPI Hybrid

Kia prvýkrát priviezla sedan Forte LPI Hybrid do Európy, aby na ňom predbežne predstavila svoj pripravovaný rozsiahly výskumný program „z reálneho sveta“, ktorý spustí v roku 2010. Hoci model Forte patriaci do C-segmentu nie je predávaný na európskom trhu, budúci rok má spoločnosť Kia v pláne prevádzkovať 36 testovacích vozidiel Forte LPI Hybrid v rôznych európskych krajinách. Vozidlá budú k dispozícii pre médiá na testovacie jazdy a na základe odozvy sa určí reálnosť väčšej komercializácie hybridov LPI v budúcnosti.

Tento nový model, ktorý sa už predáva v Južnej Kórei, poháňa 114-koňový, 1,6-litrový motor spaľujúci skvapalnený ropný plyn v spojení s hybridným systémom s elektromotorom s výkonom 15 kW a krútiacim momentom 105 Nm, 180-voltovou lítiovo-polymérovou batériou a prevodovkou CVT, palivo šetriacim systémom ISG a „rekuperačným brzdením“, pri ktorom sa dobíja akumulátor. Koeficient aerodynamického odporu Cd má hodnotu len 0,26, spotreba paliva sa znížila na 5,6 l/100 km a emisie CO2 dosahujú hodnotu len 99 g/km.

Hybridný pohon pre Kiu cee’d s novou tvárou a novú Kia Sorento

Vo Frankfurte sa ako koncepčné vozidlá prvýkrát objavia Kia cee’d s novou tvárou a nová Kia Sorento vo verzii Hybrid. Tieto vozidlá, vyvinuté v európskom výskumnom centre Kia ako „vývojové nástroje“, budú testované na mnohých tisícoch kilometrov po celej Európe a výsledky tohto testovania budú použité pri vývoji vozidiel Kia počas nasledujúcej dekády.

Pohon nového modelu cee'd Hybrid je podobný pohonu v modeli Forte, ale jeho 1,6-litrový motor využíva benzín. Nový model Sorento Hybrid poháňa úplne nový pohonný systém s novým 1,6-litrovým vznetovým motorom Kia U2 vybaveným dvomi turbodúchadlami , ktorý poskytuje výkon vyše 163 koní (120 kW). Vznetový motor spolupracuje s elektromotorom a prostredníctvom novej dvojspojkovej prevodovky s možnosťou plne automatického alebo manuálneho sekvenčného radenia poháňa predné kolesá vozidla. Vozidlo v tejto verzii má emisie CO2 len 119 g/km.