Nová Kia Sportage získala certifikát manažmentu kvality životného prostredia ISO 14040

Nová Kia Sportage, ktorá sa od 28. júna vyrába v závode Kia Motors Slovakia a distribuuje sa do celej Európy, bola ocenená medzinárodne uznávaným certifikátom z oblasti životného prostredia. Po prísnom hodnotení všetkých environmentálnych aspektov, od výroby, každodenného používania, až po recykláciu, spoločnosť T ü V Nord potvrdila, že tretia generácia kompaktného SUV modelu spĺňa prísne environmentálne štandardy ISO 14040 pre posudzovanie životného cyklu produktu. Prestížna organizácia na základe inšpekcie certifikovala vozidlo ako šetrné voči životnému prostrediu a v porovnaní s predchádzajúcim modelom došlo v tejto oblasti k značnému zlepšeniu. Nová Kia Sportage sa vyrába v závode Kia Motors Slovakia pri Žiline. Spoločnosť je od roku 2007 držiteľom certifikátu ISO 14001, ktor ým bola certifikovaná ako výrobný závod priateľský k životnému prostrediu. Viaceré výrobné technológie, ako aj systém riadenia odpadov, ktoré sa vo výrobe využívajú, patria k najmodernejším na svete. Prvým kórejským automobilom, ktorý v roku 2008 získal osvedčenie ISO 14040, bol 5-dverový hatchback Kia cee’d, taktiež vyrábaný pri Žiline.

„Ekologický certifikát, ktorý Kia Sportage získala, je ďalším dôkazom úspešnej environmentálnej stratégie spoločnosti Kia Motors,“ komentoval Sun-Young Kim, prezident spoločnosti Kia Motors Europe. „Naše výskumné a vývojové centrá majú komplexn é odborné znalosti v oblasti technológií priateľských k životnému prostrediu a moderné výrobné závody Kia zachovávajú tie najvyššie ekologické štandardy. V tomto úsilí budeme pokračovať i naďalej, aby boli automobily z generácie na generáciu čoraz viac šetrnejšie voči životnému prostrediu.“ Vylepšenia modelu Kia Sportage, týkajúce sa jeho dopadu na životné prostredie, zahŕňajú značné zníženie váhy vozidla. Hoci sa dĺžka tretej generácie kompaktného SUV zväčšila na 4,44 m (predĺženie o 9 cm), hmotnosť sa znížila o 87 až 160 kg, v závislosti od výbavy. Nová Kia Sportage využíva najnovšie technológie, ktoré redukujú spotrebu paliva, ako napríklad systém Štart/Stop. Vybrať si možno zo štyroch progresívnych motorov, medzi nimi i dieselový motor s objemom 1,7 l a úplne prvý benzínový motor spoločnosti Kia s priamym vstrekovaním. Vďaka obom motorom, ktoré budú dostupné koncom roka 2010, sa zníži úroveň emisií CO2 novej eko-verzie Kia Sportage pod hodnotu 140g/km.

ISO 14040 Analýza posudzovania životného cyklu

Certifikát ISO 14040 popisuje princípy a systém pre porovnávacie posudzovanie životného cyklu konkrétneho produktu. Pri automobiloch sa berie do úvahy analýza spotreby energie, tvorba emisií, hodnotí sa celkový životný cyklus od vstupných surovín a výroby komponentov, cez výrobu auta, až po jeho recykláciu.

V Nord

Korene asociácie TüV siahajú do obdobia 19. storočia, kedy poskytovala inšpekčné služby výhrevných zariadení. TüV Nord s centrálou v nemeckom Hanoveri zamestnáva v 70 krajinách 10 000 zamestnancov. Spoločnosť vykonáva technickú inšpekciu od elektrární, lietadiel, vozidiel, až po potraviny, bezpečnostné štandardy krmív pre zvieratá a certifikáciu etických manažérskych systémov.