Kia vyrobila dvojmiliónte auto. Je ním Kia cee’d GT

Z moderných výrobných liniek spoločnosti Kia Motors Slovakia zišiel dnes v poradí už dvojmiliónty automobil. Je ním trojdverová športová verzia modelu Kia cee’d bielej farby, vybavená 1,6-litrovým benzínovým turbo motorom, ktorú závod v týchto dňoch exportuje zákazníkovi do Belgicka. V nadväznosti na úspešný výrobný výsledok dosiahnutý v roku 2014, je to pre spoločnosť ďalší významný míľnik. V minulom roku Kia vyrobila viac ako 323 000 automobilov a 493 000 motorov, čím opätovne navýšila svoju produkciu v porovnaní s rokom 2013 o 3 %.

Závod Kia Motors Slovakia má v rámci automobilovej skupiny Hyundai Motor Group dôležité postavenie. Je to prvý a jediný európsky závod značky Kia, pričom modely cee’d a Venga sú produkované exkluzívne iba na Slovensku. Kvalifikovaní zamestnanci v Tepličke nad Váhom vyrábajú vozidlá, ktoré tvoria až 56 % z predaných automobilov tejto značky v Európe. Atraktivitu vyrábaných modelov potvrdzujú i objednávky zo strany významných flotilových zákazníkov, medzi ktorých sa od roku 2006 dodnes zaradilo Ministerstvo vnútra Slovenskej a Poľskej republiky či Česká pošta. Medzi ďalších dôležitých zákazníkov patrí slovenské zastúpenie medzinárodnej požičovne automobilov, najväčší poľský výrobca liekov a aktívnych farmaceutických zložiek, či poľský mobilný operátor.

„ Od spustenia sériovej výroby v roku 2006 produkcia v našom závode kontinuálne rástla. Postupne sme sa vďaka našim výsledkom zaradili medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku, čím prispievame nielen k ekonomickému rozvoju žilinského regiónu, ale aj celej krajiny. Aj napriek zložitej situácii na medzinárodnom automobilovom trhu, svoje aktivity rozvíjame aj v súčasnosti. Aktuálne sa pripravujeme na spustenie tretej pracovnej zmeny v hale na výrobu motorov,“ povedal Eek-Hee Lee, prezident a CEO spoločnosti Kia Motors Slovakia.

Ťažiskový model Kia cee’d tvorí od začiatku výroby polovicu celkovej produkcie. Nasleduje ho športovo-úžitkový model Kia Sportage s 39 % zastúpením. Podiel malého rodinného MPV Kia Venga predstavuje 5 % z celkového objemu vyrobených vozidiel. Zvyšnú časť zastupuje model Hyundai ix35, ktorý bol v závode vyrábaný v období rokov 2010 a 2011. Najviac automobilov od roku 2006 závod exportoval do Ruska (20 %), Veľkej Británie (11 %), Nemecka (10 %), Španielska (6 %) či Talianska (6 %). Najžiadanejšími motormi za rovnaké obdobie boli 1,6-litrový benzínový agregát (25 %), 1,6-litrový dieselový motor (18,5 %) a dvojlitrová benzínová pohonná jednotka (17 %). Do prvej trojky najobľúbenejších farieb zo strany zákazníkov patria čierna (19 %), biela (19 %) a strieborná (13 %).