Kia Motors Slovakia v roku 2010 úspešne spustila sériovú výrobu nových modelov a zvýšila objem výroby o viac ako polovicu

Spoločnosť Kia Motors Slovakia spustila v decembri sériovú výrobu novej verzie trojdverového automobilu Kia pro_cee’d. Doplnil dvojicu nových športovo-úžitkových modelov (SUV) Hyundai ix35 a Kia Sportage, ktoré začala spoločnosť vyrábať v priebehu roka 2010. Kia Motors Slovakia v súčasnosti vyrába päť rôznych automobilov, pričom produkcia SUV modelov počas prvých jedenástich mesiacov v roku 2010 predstavuje viac ako polovicu z celkového počtu vyrobených vozidiel. V závode sa v tomto roku v čase od januára do novembra vyprodukovalo celkovo viac ako 207 400 automobilov, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje medziročný nárast o viac ako 50 %. Najviac vozidiel bolo exportovaných do Ruska, Nemecka a Veľkej Británie, na Slovensku zostalo približne 1 % vyrobených automobilov. Kia od júla v roku 2009 vyrába ekologické automobily z rady EcoDynamics, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu so systémom Štart-Stop, ktorý v mestskej premávke dokáže ušetriť až 15 % pohonných látok. Počas prvých jedenástich mesiacov v roku 2010 bol nainštalovaný do viac ako 14 % vyrobených automobilov. „Rok 2010 hodnotím veľmi pozitívne, pretože sme úspešne spustili sériovú výrobu nových modelov. Okrem toho Kia Sportage získala najvyššie hodnotenie v bezpečnostných porovnávacích testoch Euro NCAP čo svedčí o tom, že vďaka našim zamestnancom vyrábame kvalitné automobily, ktoré poskytujú vysokú úroveň bezpečnosti,“ povedal In-Kyu Bae, prezident a CEO spoločnosti Kia Motors Slovakia.

Výroba motorov

Novinkou predstavenou v roku 2010 je turbo-dieselový motor s objemom 1,7 litra, ktorý sa vyrába od 1. októbra. Kia vyrobila v čase od januára do novembra tohto roka 291 035 motorov, čo predstavuje 31% medziročný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Najžiadanejším bol benzínový motor s objemom 1,4 litra. Z celkovej výroby za prvých jedenásť mesiacov mali benzínové motory 59 % zastúpenie. Spoločnosť aj naďalej pokračuje v rozširovaní kapacity na výrobu motorov z 300 000 na 450 000 vyrobených kusov ročne. Inštalácia výrobných technológií v hale potrvá do konca februára 2011. Spustenie výroby je naplánované na druhú polovicu budúceho roka. Plnú výrobnú kapacitu chce spoločnosť Kia Motors Slovakia dosiahnuť v roku 2012. V roku 2010 závod prijal viac ako 100 nových zamestnancov. Nábor bude pokračovať aj začiatkom budúceho roka, keď prijme ďalších 100 nových pracovníkov.

Ocenenia pre vyrábané automobily

Rok 2010 je pre automobilový závod úspešný aj z hľadiska ocenení, ktoré získali jednotlivé vyrábané automobily. V decembri vyhral model Kia Sportage novinársku anketu Auto roka 2011 na Slovensku s celkovým ziskom 107 bodov a stal sa aj Autom roka v Škótsku. Model Kia Sportage bol ocenený medzinárodne uznávaným certifikátom z oblasti životného prostredia ISO 14040, čím sa potvrdilo, že spĺňa vysoké environmentálne štandardy. Hodnotili sa všetky environmentálne aspekty od výroby, každodenného používania až po recykláciu vozidla. Model Kia Sportage dostal i najvyššie možné hodnotenie, päť hviezdičiek, v bezpečnostných porovnávacích testoch Euro NCAP. Populárny športovo-úžitkový model vynikajúco obstál aj v hodnotení dizajnu, keď získal ocenenie iF Design v kategórii „Transportation Design“. V apríli sa medzi zákazníkmi obľúbená Kia cee’d na Slovensku stala Firemným autom roka 2010 v kategórii „Referentské vozidlá“.

Zodpovedné podnikanie

Kia Motors Slovakia dlhodobo rozvíja aktivity v oblasti zodpovedného podnikania. V januári 2010 darovala Transplantačnému centru so sídlom v Martine 500 000-ci vyrobený automobil, ktorý sa využíva na prevoz operačných tímov a orgánov určených na transplantáciu na území celého Slovenska. V priebehu roka 2010 zamestnanci spoločnosti dvakrát priamo v závode darovali krv. Aj v tomto roku sa spoločnosť ako jedna z desiatich súkromných firiem zapojila do podujatia s názvom Naša Žilina. Zamestnanci pomáhali s budovaním parku pri Stanici Záriečie a taktiež vzdelávali pracovníčky žilinského Centra Návrat v oblasti práce s počítačom. V roku 2010 Nadačný fond Kia v spolupráci s Nadáciou Pontis vyhlásil ďalší ročník Zamestnaneckého grantového programu. Kia Motors Slovakia vybrala a finančne podporila 22 projektov neziskových organizácií, ktoré sa orientovali na ochranu životného prostredia, ochranu kultúrneho dedičstva, podporu znevýhodnených skupín, či podporu mobility. V roku 2010 Nadačný fond Kia zrealizoval pilotný ročník projektu zameraného na podporu vzdelávania mládeže Kia Innovation Award. Do súťaže sa zapojilo 16 pracovných skupín z 8 škôl zo Žilinského a Trenčianskeho kraja. Víťazným sa stal projekt „Model automobilu na vodíkový pohon“ zo Strednej odbornej školy polytechnickej v Prievidzi, ktorý v spolupráci so svojím pedagógom vypracovali Vladimír Repka a Miroslav Drobec.