Cena iF Design pre Kia Sportage a Kia Optima

Až dva modely z dielne Kia Motors sa stali ďalšími držiteľmi prestížneho ocenenia za dizajn Cena iF Design na rok 2011 – nová Kia Sportage a horúca novinka roka Kia Optima. Okrem kvality dizajnu si porota všíma aj ďalšie kritériá, ako napr. kvalitu dielenského spracovania, mieru inovácií, ohľaduplnosť k životnému prostrediu, ergonómiu a bezpečnosť. Jednou z hlavných tém tohto ročníka súťaže bol aj imidž značky a jej vnímanie. „Obe najnovšie ocenenia pre modely Kia Sportage a Kia Optima sú pre nás dôkazom pozitívneho vnímania pokrokového revolučného dizajnérskeho štýlu, s ktorým Kia Motors dosahuje obrovské úspechy,“ uviedol pri tejto príležitosti Tae-Hyun Oh, Senior viceprezident a prevádzkový riaditeľ Kia Motors Corporation.

„Náš globálny cieľ zamerať sa od polovice roka 2000 predovšetkým na dizajn našich vozidiel prináša teraz svoje ovocie a v spojení s vysokou kvalitou a technickým spracovaním je to práve dizajnový smer z dielne Petra Schreyera, vďaka ktorému vozidlá značky Kia získavajú čoraz lepší imidž a reputáciu na celom svete.“ Od svojich začiatkov v roku 1953 patrí každoročné pravidelné udeľovanie iF product design award k najvýznamnejším svetovým oceneniam za vynikajúce výsledky v oblasti dizajnu. Jeho korene siahajú na medzinárodný veľtrh v Hannoveri, kde sa prvýkrát predstavilo v rámci “Die gute Industrieform” (Good Industrial Design). Postupne sa iF product design award vypracoval na jednu z najprestížnejších svetových súťaží dizajnu. Tento rok organizátori spracovávali vyše 2 700 prihlášok zo 43 krajín sveta, pričom produkty boli rozdelené do 16 kategórií. Kia Sportage a Kia Optima zvíťazili v kategórii “Transportation Design”. Oficiálne odovzdanie ocenení prebehne počas slávnostného ceremoniálu 1. marca 2011, prvého dňa veľtrhu CeBIT v Hannoveri, najväčšieho svetového veľtrhu digitálnych a telekomunikačných technológií pre pracovné aj domáce prostredie. Zároveň bude v tento deň sprístupnená aj výstava všetkých víťazných produktov, ktorá potrvá až do augusta 2011. Organizátori očakávajú niekoľko stotisíc návštevníkov.

Tretia generácia modelu Kia Sportage predstavuje veľmi výrazný posun v dizajne SUV modelov. Stelesňuje novo nájdenú vizuálnu dynamiku, pričom úspešne spája ďalšie kľúčové vlastnosti SUV modelov – zvýšený posed a lepší výhľad z miesta vodiča, pocit bezpečia a ochrany a zvýšenú svetlú výšku vozidla. To všetko je obsiahnuté v elegantnom a čoraz obľúbenejšom mestskom dizajne. „Vytvorili sme vozidlo typu SUV s využitím prvkov dizajnu športových vozidiel,“ vysvetľuje Peter Schreyer, šéfdizajnér spoločnosti Kia Motors. Celkový pocit bezpečia a ochrany cestujúcich neochvejne podporujú jasné dôkazy – 5 hviezdičiek v bezpečnostných testoch Euro NCAP, rovnako ako všetky nové modely Kia od roku 2007. Dynamická a štýlová Kia Optima, ktorá oslávila svoj európsky debut na jesennom autosalóne v Paríži, patrí k najpredávanejším modelom v niekoľkých krajinách. Na domácom kórejskom trhu športovo ladený sedan zaútočil rovno na najvyššiu pozíciu D-segmentu a stal sa tak vôbec prvým modelom Kia, ktorému sa to podarilo. Kia Optima je úplne iná, ako jej predchodca a stelesňuje to, čo Peter Schreyer nazýva “masívnou, atletickou a športovo ladenou energiou“. Kia Sportage a Kia Optima nie sú z produkcie Kia Motors jedinými držiteľmi prestížneho ocenenia za dizajn. Minulý rok získal cenu iF design aj model Kia Soul.