Bezpečné a zelené cesty aj vďaka žiakom základných škôl

Žiaci základných škôl zo Žiliny, Varína a Tepličky nad Váhom vytvorili modely áut z odpadových materiálov a natočili video na tému bezpečnosť na cestách. Originálne projekty sú výsledkom súťaže pre základné školy, ktorú vyhlásil Nadačný fond Kia v Nadácii Pontis. Cieľom súťaže bolo zvýšiť povedomie žiakov základných škôl o bezpečnosti automobilov a automobilovej dopravy ako aj zvýšiť povedomie o ochrane životného prostredia. Na spoločnej konferencii, ktorá sa konala v piatok, dňa 26. októbra vo Vzdelávacom stredisku spoločnosti Kia Motors Slovakia v Gbeľanoch, prezentovalo svoje projekty päť základných škôl. Školy, ktoré sa so svojimi žiakmi zapojili, získali spolu granty vo výške 5 500 EUR.

V súťaži Bezpečné a zelené cesty mohli žiaci vytvoriť projekt na tému bezpečnosť ako aj životné prostredie v automobilovej doprave a na cestách. Projekt mohol mať podobu výtvarného návrhu, napríklad model auta z odpadových materiálov. Druhou možnosťou bol audiovizuálny návrh – video vo forme kampane na tému bezpečnosť na cestách. „Aj v tomto roku sme si ako tému projektov zvolili stále aktuálnu ochranu životného prostredia a zvyšovanie bezpečnosti na cestách. Žiaci vytvorili zaujímavé a inšpiratívne diela. Tešíme sa, že môžeme podporiť žiakov ako aj školy, ktoré reprezentujú. Je dôležité, aby si už od útleho veku uvedomovali, aká dôležitá je ochrana životného prostredia a ich vlastného zdravia, “ povedal Kyo-Man Song, viceprezident a vedúci útvaru administratívy spoločnosti Kia Motors Slovakia.

Model auta žiačok piateho ročníka Júlie Tichej, Simony Krňovej a Martiny Jakubíkovej zo Základnej školy Žofie Bosniakovej z Tepličky nad Váhom s názvom Budujeme modernú školu, sa umiestnil na prvom mieste. Žiačky sa zamýšľali najmä nad bezpečnosťou automobilov, preto navrhli na svojom modeli protišmykové kolesá. „Pri návrhu projektu EkoJeep sme vychádzali z toho, že je potrebné chrániť prírodu a životné prostredie, pretože prírodné zdroje sú obmedzené. Našou myšlienkou je recyklovať rôzne materiály, ktoré sme použili aj na výrobu nášho auta. Karoséria je vyrobená z odpadového polystyrénu a kartónu, podvozok z kartónu a motor tvoria použité elektronické súčiastky. Namiesto spaľovania odpadov je rozumnejšie ich znova využiť na nové produkty. A auto môže mať stále silný a výkonný motor ako aj naše vozidlo, ” povedali študenti Martin Podhora, Matej Zapletal a Jozef Padala zo Základnej školy Karpatská, ktorí skončili na druhom mieste v kategórii výtvarný návrh.

Tretie miesto získali žiačky zo Základnej školy Ondreja Štefku z Varína za trendové mestské EKOauto ANG určené na nákupy. V rámci ochrany životného prostredia sa pohrali žiačky s myšlienkou využitia solárneho pohonu. Získaná energia je využiteľná na pohon auta aj v noci. Štvrté miesto získali žiačky zo Základnej školy v Tepličke nad Váhom. Navrhli model športového auta s pohonom na slnečnú energiu. V audiovizuálnej kategórii bol podaný jeden projekt. Pavol Hlaváč a Michal Brezáni, žiaci zo Základnej školy Limbová v Žiline pripravili video Bezpečnosť podľa Alberta, v ktorom vtipným spôsobom upozornili na dôležitosť používania helmy a chráničov na skejtborde ako aj bezpečnosť chodcov na cestách.

V prípade záujmu Vám ďalšie informácie poskytne Norbert Maur, programový koordinátor Nadácie Pontis, na tel. č.: 02/5710 8123, alebo e-mailom na adrese: norbert.maur@nadaciapontis.sk